Ansök om skolskjuts eller elevresor 25/26

Den här tjänsten kräver inloggning
LÄS MER

Klicka på knappen ”Till ansökan” om du vill ansöka om skolskjuts eller elevresor inför läsåret 25/26.

Skolskjuts gäller elever i förskoleklass-årskurs 9, elever i anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola.
Elevresor gäller elever som går i gymnasieskola.

Vill ansöka om skolskjuts eller elevresor för innevarande läsår? Välj en av de här e-tjänsterna istället:

Ansök om skolskjuts läsår 24/25 
Gymnasieskola: Ansök om elevresa 
Anpassad grund- och gymnasieskola: Ansök om skolskjuts 

Vem ska söka?

  • För vårdnadshavare: Ansök om skolskjuts eller elevresa för ditt barn.
  • För myndiga elever: Ansök om elevresa för dig själv.
  • För gode män: Ansök om skolskjuts till anpassad skola för den du företräder.
  • För familjehem: Om du ansöker om skolskjuts för ett barn som är placerat hos dig, behöver du skicka in ett intyg från socialtjänsten i barnets hemkommun.

Läs mer om skolskjuts, riktlinjer och regler på gavle.se

 

Samhällsbyggnadsnämnden ansvarar för de personuppgifter du lämnar in via denna e-tjänst. Läs om hur nämnden behandlar personuppgifter och vilka rättigheter du har.

I Gävle kommun behandlar vi personuppgifter för att kunna utföra våra uppdrag. Det innebär bland annat att vi hanterar uppgifter för att du ska kunna använda våra tjänster och för att vi ska kunna fullgöra våra åtaganden.

All behandling av personuppgifter sker enligt EU:s dataskyddsförordning (GDPR). Läs om hur vi arbetar med personuppgifter och dataskydd.
 

 

Frågor om e-tjänsten

Behöver du hjälp att använda e-tjänsten eller har förslag på förbättringar, är du välkommen att kontakta Gävle kommuns kundtjänst
gavle.kommun@gavle.se
026-17 80 00

Du kommer att gå igenom följande steg:

Föregående Nästa