Begära ut betyg från Vuxenutbildningen
Den här tjänsten kräver inloggningHär kan du begära ut betyg från Komvux, Lärvux och SFI i Gävle via e-tjänst.
För att få kursbetyg ansöker du genom denna e-tjänst.
Betyg från annan kommun eller betyg från gymnasieskolan beställs genom den skola där studierna genomförts.
Om det är gymnasieexamen du vill ha från Vuxenutbildningen i Gävle behöver du kontakta våra studie- och yrkesvägledare.
Om du läser flera kurser/en yrkesutbildning, vänligen vänta med att göra en betygsbeställning tills alla kurser är avklarade och betygssatta.
Betyget skickas med post 1-2 veckor efter att vi har mottagit beställningen.
Arbetsmarknads- och funktionsrättsnämnden ansvarar för de personuppgifter du lämnar in via denna e-tjänst. Läs om hur nämnden behandlar personuppgifter och vilka rättigheter du har.
I Gävle kommun behandlar vi personuppgifter för att kunna utföra våra uppdrag. Det innebär bland annat att vi hanterar uppgifter för att du ska kunna använda våra tjänster och för att vi ska kunna fullgöra våra åtaganden.
All behandling av personuppgifter sker enligt EU:s dataskyddsförordning (GDPR). Läs om hur vi arbetar med personuppgifter och dataskydd.
Kontakta Gävle kommuns kundtjänst om du:
- behöver hjälp med att använda e-tjänsten
- vill lämna synpunkter eller förslag på hur e-tjänsten kan bli bättre
Längst ned på den här sidan under rubriken Kontakta oss hittar du kontaktuppgifter och öppettider.